O SZKOLE ROCKA

Zapraszamy wszystkich chętnych!

Założycielem Fundacji „Szkoła Rocka” i koordynatorem jej działań jest  Arkadiusz Krupa. Skrzypek-multiinstrumantalista, pomimo klasycznego wykształcenia, poruszający się głównie w nurcie muzyki rockowej. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywał z zespołem Krzysztofa Jaryczewskiego, lidera grupy ” Oddział Zamknięty”. Następnie znalazł się w składzie powstałego w 1995 roku zespołu Szwagierkolaska, będącego prekursorem rozwijającego się właśnie nurtu muzyki folk-rockowej. Od 2001 roku związany współpracą z Anitą Lipnicką i Johnem Porterem, która to zaowocowała nagraniem kilku płyt. Ma na koncie również kompozycje do muzyki filmowej, zajmuje się także produkcją muzyczną. Bierze udział udział w nagraniach jako muzyk sesyjny, T.Love, Daab, Human, Ewelina Flinta, Tomek Lipiński (TILT) i inni. Ostatni czas to krok w kierunku edukacyjnym . Tworzona przez niego „Szkoła Rocka” jest pierwszym krokiem do realizacji projektu „Muzyczne Orliki”. W 2016 roku, za stworzenie i realizację tego projektu otrzymał nagrodę „Nauczyciel Muzyki 2015” przyznaną przez Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej i Narodowy Instytut Audiowizualny. Artysta łączy karierę muzyczną z zamiłowaniem do sztuk plastycznych. Jest autorem i twórcą scenografii, zarówno teatralnych i reklamowych, jak i tych, funkcjonujących w przestrzeni publicznej.

LSR_zajecia_fot.K.Gajewski_15

Profilem działania Szkoły Rocka jest praca zarówno z młodzieżą, która już uczyła się śpiewać / grać na instrumentach, jak i taką, dla której jest to pierwszy kontakt z muzyką. Szkoła Rocka daje możliwość poznania i wypróbowania różnych instrumentów muzycznych, dzięki czemu każdy uczeń ma szansę na dobranie odpowiedniego dla siebie instrumentu.

Autorski program pozwala w szybkim tempie opanować podstawy gry na wybranym instrumencie i wspólnie wykonywać np. znane przeboje muzyki rozrywkowej. W dalszych etapach, wraz ze wzrostem umiejętności, pozwoli tworzyć własne kompozycje.

Szkoła Rocka chce promować młodych, uzdolnionych artystów. Szkoła rocka może być pierwszym krokiem w kierunku twórczego wyrażania własnych emocji i nauki autoprezentacji. Szkoła Rocka przeprowadza w ciągu roku szkolnego dwie edycje zajęć w systemie semestralnym. W ciągu dwóch i pół roku trwania projektu wzięła w nim udział ponad setka dzieci, z czego część przeszła do udziału w kolejnych edycjach, co wiąże się z ciągłym podwyższaniem poziomu artystycznego.

Zajęcia odbywają się w pięcioosobowych zespołach. Podstawowe Instrumenty wchodzące w skład każdego zespołu do:

  •  gitara elektryczna,
  • perkusja,
  • gitara basowa,  
  • Instrumenty klawiszowe,
  •  wokal

Głównym celem działań Szkoły Rocka jest zapewnienie jak największej grupie młodzieży możliwości rozwoju artystycznego, a także wypełnienie ich czasu wolnego, odciągając ich tym samym od niebezpieczeństw i uzależnień. Program zajęć, przewidziany, jako gra i zabawa ma na celu kształcenie samodzielności, budowanie postaw prospołecznych i umiejętności pracy w grupie. Jednocześnie kształtuje kreatywność i poszerza horyzonty około muzyczne. Kolejnym celem jest wyszukiwanie ponadprzeciętnie uzdolnionych nastolatków i zaoferowanie im możliwości dalszego rozwoju. Szkoła Rocka ma już na koncie osoby, którym udało się osiągnąć sukces na polskiej scenie muzycznej. Projekt, oprócz oczywistych walorów artystycznych, ma także na celu odwracanie uwagi / odciąganie młodzieży od zagrożeń współczesnego świata. Głównym elementem działań Szkoły Rocka, jest prowadzenie cyklicznych zajęć muzycznych w godzinach pozalekcyjnych. Zajęcia dla jednej grupy trwają dwie godziny i bierze w nich udział 4-5 osób. Biorący udział w zajęciach dobierani są w zespoły. W każdym zespole jest jeden lub dwóch wokalistów, dwóch gitarzystów, basista, perkusista oraz pianista – klawiszowiec. Młodzież sama wybiera sobie instrumenty, ma też wpływ na dobór repertuaru. Instruktor w przystępny sposób objaśnia podstawy gry na każdym z instrumentów. Opanowanie tych podstaw, oraz dalsza nauka, umożliwia zespołowi w ciągu trzech miesięcy przygotowanie repertuaru składającego się z dwóch, trzech piosenek granych wspólnie. Oprócz zajęć zespołowych, prowadzone są również lekcje dla grup z jednego instrumentu, na których poszerzane są umiejętności gry i konsultacje z emisji głosu. W tym roku „Szkoła Rocka” w kooperacji z Fundacją Muzyka Jest dla Wszystkich oraz Muzykoteka.pl wydała serię filmów instruktażowych dostępnych dla wszystkich. Każdy z uczestników otrzymuje tygodniowo minimum 5 godzin lekcyjnych zajęć. Dodatkowo, organizowane są warsztaty instrumentalne z profesjonalnymi muzykami polskiej sceny muzyki rozrywkowej. Szkoła Rocka w ciągu roku szkolnego, przeprowadza dwie edycje zajęć, wiosenną i jesienną. Każda z nich zakończona jest koncertem finałowym, na którym uczniowie prezentują swoje umiejętności. Na koncercie każdy zespół występuje wykonując dwa lub trzy utwory. Są to zarówno piosenki znane z list przebojów, jak i własne kompozycje.

Opłaty za zajęcia Szkoły Rocka uzależnione są od aktualnych dofinansowań z grantów uzyskanych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Południe, lub ich braku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *